Вуличне мистецтво

«Слово славетного Кобзаря» від Єжи Коноп’є

36671_900

Тест на уважність для тих, хто був на Гогольфесті.

Ви звернули увагу на цю інсталяцію недалеко від входу? Це робота Єжи Коноп’є одного з небагатьох людей, який вміє присвячувати проекти канонічним постатям української культури і не плодити при цьому шароварщини.

Незважаючи на те, що проекти вуличного художника зосереджені на досить широкому колі тем, 2014, як рік 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка, надихнув його на те, щоб зробити кілька проектів присвячених саме Кобзареві. Ми поспілкувалися з Єжи про його проекти присвячені Шевченкові і дізналися, чому і навіщо він це робить.
36379_900
За словами художника, натхнення творити на цю тему викликає вже сама дата: «Я ж не дочекаюся, коли Шевченку буде 300 років, тому я вирішив, що пропускати 200-річчя буде якось необачно«)

Суть проектів проста — це або вуличні інсталяції накшталт тої, що ви бачите вище, які безумовно потішать уважних жителів міста, або серія «Слово славетного Кобзаря» — постери, у яких зашифровано 14 цитат з Творів Шевченка. Ми не будемо писати яких саме цитат, адже ви самі можете дізнатися це з допомогою програмки, що зчитує qr-коди і це можна зробити навіть з екрану комп’ютера.
34353_900 33051_900 35378_600 36286_600Таких постерів по вулицях міста Єжи розклеїв близько 888 копій (усі інші можна побачити у його блозі). Художник пояснює, що хотів таким чином відійти від образу Шевченка як заканонізованого персонажа і нагадати, що він кльовий чувак.
31750_900
В першу чергу цей проект спрямований на молодь, яку, що вже там приховувати, у школі радше відлякують від постаті Шевченка і його ідей, аніж зацікавлюють.

«Якщо робити шось офіційне і таке канонічне, то це рідко когось цікавить. Все це дуже набридло насправді, ці офіційні промови, шкільні лінінійки на тему. Так, це можливо має бути з освітньою метою, але хотілося б, щоб молодь і мої однолітки брали участь у такому інтерактиві і якось цікавились Шевченком не через те, що це Шевченко, а через те, що бачать прикольний підхід до постаті Шевченка, який його розкриває з іншого боку. Закодовані повідомлення-цитати заохочують взяти участь у певному інтерактивному процесі. Не просто побачити-прочитати-піти геть, а побачити, прочитати, не зрозуміти, задуматись, зрозуміти, дістати телефон, сканувати, прочитати, зрозуміти, що це цитата, задуматись над сенсом самої цитати, задуматись над сенсом подібної форми стріт-арту. Я сподіваюсь, що цей проект допоможе трохи відійти від того нейтрально негативного ставлення до української класики взагалі і Шевченка зокрема«.
29771_900
Цікаво ще й те, що до постаті Шевченка Єжи звернувся не тому, що є великим прихильником і знавцем його творчості, а для того, щоб дізнатися про поета більше, занурюючись у його слово під час роботи над проектами.

«Я не присвячував свої роботи Шевченку як улюбленому поету чи художнику, я присвятив роботи цікавій постаті, в яку, умовно кажучи, я теж поступово закохуюсь працюючи над цими проектами і вивчаючи його діяльність і життя. Насправді я багато і про Шевченка, і інших класиків не знаю навіть того, що проходили по шкільній програмі, але коли щось робиш, то мимоволі вивчаєш і дізнаєшся нове і цікаве. Я вважаю, що в процесі створення стріт-арту присвяченого якійсь постаті, можна в неї закохати інших тільки якщо сам розумієш як відбувається цей процес«.

фото (с) jerzykonopie.livejournal.com
30396_300

Comments

comments