Похожие статьи:
2 лютого — Стенлі Гетц

2 лютого 1927 року народився американський джазовий музикант Стен Гетц, людина яка настільки віртуозно вміла грати на саксофоні, що для багатьох стала уособленням звуку, саме таким прізвиськом — «The Sound» («Звук») — музиканта називали поціновувачі його творчості. Президент Джимі Картер одного разу сказав: «Варто, щоб тебе обрали президентом, якщо для тебе гратиме Стен Гетц».
Народився Станіслав Гаєцький в єврейській родині, що 25 роками раніше емігрувала з України, залишивши Київську губернію через страх перед погромами. З дитинства Станіслав настільки захоплювався музикою, що відчував потребу пограти на кожному інструменті, що потрапляв у поле його зору, тож на момент коли батько подарував 13-річному хлопцю його перший саксофон, той мав непоганий досвід гри на інших інструментах (зокрема на гармоніці та контрабасі). Втім саксофон став для нього коханням з першого погляду.
Батько подарував хлопцеві саксофон 16 лютого 1940 і Стен настільки заходився інструментом, що почав практикуватися у грі по вісім годин на добу. «Я практикувався навіть у ванній кімнаті і часто хтось з сусідів кричав через стінку «Та вгамуйте вже того хлопця!», а мама у відповідь кричала «Грай гучніше, Стенлі, ще гучніше!«.
Уже через рік хлопець почав заробляти і придбав свій перший тенор-саксофон. Уже тоді Стенлі вражав своїм талантом досвідчених музикантів. Сам Гетц говорив про своє захоплення так: «Музика дуже схожа на мову. Спочатку ви вчите алфавіт, в музиці це звукоряд. Потім ви вчитеся говорити реченнями, це акорди. А потім ви просто починаєте імпровізувати. Я так ніколи і не навчився гарно говорити експромтом, зате в музичному плані я обожнюю імпровізувати. Саме в імпровізації і проявляється суть джазу«.
Професійну музичну кар’єру Гетц почав у 1943 році в оркестрі Жака Тегардена, незважаючи на те, що був надто юним для цього колективу, але після прослуховування, йому сказали, щоб він йшов додому, пакував речі і був готовий їхати з колективом у турне країною. Гастролі тривали десь рік і зрештою, отримавши необхідний досвід, Гетц перейшов до колективу Стена Кентона, разом з яким у червні 1944 записав свій перший хіт «And Her Tears Flowed Like Wine» («Її сльози течуть як вино»). Платівка розійшлася тиражем в 400,000 копій і сягнула 4-ої сходинки в музичних чартах. Втім, перший успіх приніс з собою і першу залежність — один з музикантів Кентона підсадив Гетца на героїн. «Роман» з наркотиками, на жаль, тривав у музиканта все життя.
«Я ніколи не намагався осмислити те, якою має бути моя музика. Гадаю так сталося тому, що з 15 до 22 я грав у музичних колективах, а не самостійно. Я ніколи не намагався нікого імітувати, але якщо ви любите музику, ви знаходитеся під впливом музикантів. Тож мені довелося добряче попрацювати, щоб знайти себе і свій звук. Люди гадають, що я граю не докладаючи особливих зусиль, але, як колись мені сказав Біл Еванс, для того, щоб грати музику, яка лине з такою легкістю, ти маєш викладатися наповну«.
Слава знайшла Стена несподівано — у 1948 році вийшла платівка «Early Autumn» (“Рання осінь”), в якій звучало соло на саксофоні у виконанні Гетца, це соло і зробило з музиканта справжню зірку, всі хотіли послухати як він грає.
У віці 22 років він бере участь у різдвяному концерті в Карнегі Холі нарівні з Майлзом Девісом, Сарою Вон, Бадом Пауелом. Далі було багато злетів і падінь пов’язаних з наркотичною залежністю, але музика є красномовнішою за будь-які слова, тож давайте просто послухаємо.