Дата

Дата: 5 січня — Василь Верховинець

14a

5 січня 1880 року народився Василь Верховинець (справжнє прізвище — Костів), хореограф, композитор і просто людина, яка захоплювалася творчістю українського народу і глибоко її вивчала.

culture.ua_Verkhovynets Vasyl
Василь Верховинець став першим, хто спробував систематизувати знання про український народний танець і хотів розкрити його справжню суть. Танець був для нього усім і головним бажанням етнографа було “брати участь у танках і водити їх при кожній нагоді аж до глибокої старости, як се можна зауважити в нашому селі, хоч би й тепер, де і старі діди й жіноцтво, не зважаючи на старі літа, при всякій нагоді танцюють так, що любо дивитися”.

Очевидно, що танець в його очах був душею нашого народу. Як ви розумієте, показувати душу України в ті часи було неймовірно мужнім вчинком і зрештою Верховинця засудили до розстрілу як учасника контрреволюційної націоналістичної організації.

Втім, на щастя, його роботу було збережено і дещо ми можем навіть подивитися. От, наприклад, матеріал зібраний навесні 1912 року. Тоді дослідник здійснив повний запис багатоденного весілля з музикою і текстом, а пізніше фрагменти його записів було використано у фільмі «Коліївщина». Цікаво подивитися на те, якими були весілля 100 років тому. Завдяки Василеві Верховинцю ми можемо це зробити.

Comments

comments