Дата

Дата: 25 січня — Сомерсет Моем

culture.ua-maugham6

Сомерсет Моем народився і до 10 років жив у Франції, а після смерті батька (мати померла двома роками раніше) переїхав до Англії, до свого дядька — вікарія англіканської церкви. Три наступні роки для нього були тяжким випробуванням, адже він не лише майже не говорив англійською, але й заїкався.

«Тільки-но я вступив до школи, як насмішки товаришів відкрили мені очі на те, яким страшним нещастям була моя заїкуватість«.

culture.ua-maugham4

Цікаво, що у романі «Тягар пристрастей людських», у якому герой втрачає віру, на якій був вихований, Моем зобразив самого себе. Спостерігаючи за життям дядька і його друзів, він побачив, що слуги Господа та проповідники праведності, за порушення якої вони ж обіцяли вічні муки пекла, самі ставляться до них вкрай недбало.

«З часом я побачив, що мій дядько егоїст і піклується лише про себе. До нього приїжджали священники інших приходів. Одному з них суд змусив сплатити штраф за те, що він морив голодом своїх корів, іншого звільнили через пияцтво. Мене вчили, що усі ми ходимо під Богом, що головний обов’язок людини — піклуватися про спасіння душі, натомість я бачив, що жоден з цих священників не робить того, до чого закликає у своїх проповідях

culture.ua-maugham8

Згодом Сомерсет розпочав навчання у Гейдельбергському університеті, де й написав свій перший твір — біографію німецького композитора Джакомо Меєрбера, проте видавець не прийняв його і Моем спалив свій перший доробок. Після цього він заглибився у вивчення медицини. Проте після отримання дозволу на медицинську практику, він знову почав писати. У 1897 році вийшов його перший роман «Ліза з Ламета» заснований на враженнях Моема отриманих під час медичної практики у бідних районах Лондона.

Успіх цього роману й переконав Моема залишити професію лікаря і присвятити себе письменництву.

culture.ua-maugham10

Протягом першої світової війни під видом репортера Моем був агентом британської розвідки, у тому числі і в Росії під час революції 17го року. Про цей період свого життя письменник розповідає у збірці оповідань «Ешенден або британський агент», а також з іронією згадує у спогадах.

«Якось коли я жив у Петрограді мені стало так нудно. Я майже не розумів російську, тому вирішив розважитися походом до театру, для чого обрав найбільший та найчистіший з усіх і почав дивитися п’єсу. Це була комедія і, наскільки я міг зрозуміти, публіка сприймала її з захопленням. Я ж не міг зрозуміти жодного слова. Проте під кінець першого акту у мене з’явилося відчуття, що на сцені відбувається щось знайоме. Мені здавалося ніби я слухав про щось, що раніше мені наснилося. Я подивився у програмку, щоб дізнатися хто ж написав цю п’єсу. Автором був «Мам» (the author’s name was ‘Mum’), а п’єса називалася «Джек Строу».

culture.ua-maugham99

Після виходу роману «Тягару пристрастей людських» у літературному додатку газети «The Times» була опублікована критична стаття, у який автор писав «Як і багато інших молодих людей він був такий заклопотаний тим, що прагнув до місяця, що ніколи не помічав мідяк під своїми ногами«.

Наступним романом Моема став «Місяць і мідяк».

of human bondage maugham

Коли у 88-річному віці Сомерсет Моем захворів на грип, лікарі заборонили йому вставати та приймати відвідувачів. Письменнику зателефонувала одна з його прихильниць і запитала чи можна йому надсилати апельсини та квіти. «Апельсинів можете прислати скільки заманеться, а квіти поки що ранувато,» — відповів письменник.

Сомерсет Моем (25 січня 1874 — 16 грудня 1965)
culture.ua-maugham

Comments

comments