Похожие статьи:
5 березня — фото як символ

Альберто Корда був офіційним фотографом Фіделя Кастро та працював для кубинської щоденної газети Revoluciòn. 5 березня 1960 року на урочистому похороні кубинців, що загинули під час вибуху корабля La Coubre, він знімав для газети місцевих чиновників і відомих французьких письменників Жана-Поля Сартра та Симону де Бовуар. На плівці були фото всіх виступаючих, в тому числі два кадри Че Гевари.
Редактор Revoluciòn вирішив використати в газеті лише знімки Кастро та письменників, а рештки плівки повернув Корді. Проте фотографу так сподобався портрет команданте, що він роздрукував обрізану версію і повісив собі на стіну.
За сім років на Кубі з’явився італійський видавець Джанджакомо Фельтрінеллі. Він хотів опублікувати болівійський щоденник Че Гевари і попрохав кубинську владу надати йому фотографії команданте. З листом від кубинської адміністрації він потрапив до Корди. Видавець замовив два екземпляри портрету, що висів на стіні фотографа, та як друг революції отримав їх від автора безкоштовно.
Невдовзі після страти Че Гевари Фельтрінеллі видав «Болівійський щоденник» з портретом роботи Корди на обкладинці та випустив плакат для реклами книги. Плакати розійшлися тиражем більш як мільйон екземплярів без зазначення автора знімку.
В ті ж часи ірландський художник Джим Фіцпатрік зробив на базі фотографії свій стилізований плакат. Він надрукував вручну тисячі копій, щоб роздавати всім бажаючим безкоштовно. Через великий попит на плакати Фіцпатрік навіть створив компанію, де налагодив друк різних варіацій плакатів, використовуючи знімок Корди. Фіцпатрік хотів, щоб плакати передруковували і розповсюджували далі, тому видавав їх без копірайту.
Корда мовчав, коли його знімок роздруковувся мільйони разів, а він не отримував за це ані копійки. Але терпець його урвався, коли фотографія була використана в рекламі горілки Smirnoff. Фотограф подав позов до суду на рекламну агенцію та компанію, що надала фотографію. Він вважав, що використання образу Че у рекламі горілки плямує ім’я революціонера. Сторони розійшлися мирно: Корда отримав 50 тис доларів та віддав їх кубинській системі охорони здоров’я, бо вірив, що Че, коли б був живий, зробив би так само.