Література

Коротка історія часу

culture.ua-hawking

Якось один добре відомий науковець (кажуть, то був Бертран Расел) прочитав публічну лекцію з астрономії. Він описав, як Земля обертається навколо Сонця і як Сонце, своєю чергою, обертається навколо центра величезного скупчення зір, що його називають нашою Галактикою. Наприкінці лекції в задніх рядах зали підвелася літня жіночка і заявила:

— Те, що ви розповіли нам, — нісенітниця. Світ — насправді площина, яку тримає на спині величезна черепаха.

Науковець, поблажливо всміхнувшись, спитав у відповідь:

— А на чому ж стоїть черепаха?.

— Ви дуже розумний, юначе, дуже розумний, — сказала літня жіночка. — Проте черепаха стоїть на черепасі, і так аж до споду!

Більшості людей уявлення про Всесвіт як нескінченну вежу з черепах видається, мабуть, смішним, але чому кожен з нас гадає, ніби він розумніший за інших? Що ми знаємо про Всесвіт і як ми довідалися про це? Звідки взявся Всесвіт і куди він рухається? Чи має Всесвіт початок, і коли так, тоді що було перед ним? Яка природа часу? Чи настане часові кінець? Чи можемо ми подорожувати в минуле?

Так починається книга, певно, найвідомішого сучасного англійського фізика Стівена Гокінга. І тепер необов’язково знати англійську, щоб її прочитати і спробувати знайти відповіді на ті запитання, що поставив автор, адже нещодавно видання переклали українською і виклали у відкритий доступ.

Вперше «Коротка історія часу» («A Brief History of Time» ) вийшла 1988 року і відтоді витримала понад двадцять перевидань англійською та сорок перекладів. Книжка перебувала у списку бестселерів «Sunday Times» понад чотири роки, потрапила до «Списку найбільш продаваних книжок» (понад 10 млн. примірників).

Comments

comments